Retro ve Anı Formaları

Bu sayfada Galatasaray Spor Kulübü tarafından eski sezonları, maçları ya da sporcuları hatırlamak amacıyla çıkarılmış lisanslı ürün serileri yer almaktadır. Yoğunluk Futbol takımı formaları olsa da diğer branşlara ait ürünler de bulunuyor.

1908 yılında, takımın ilk sarı-kırmızı forması. Şişman Yanko'nun dükkanından alınan kumaşlar ile dikildiği rivayet edilen ilk forma. Ürün GSSTORE tarafından 2008 yılında çıkarılmış "1908 Galata Sarayı Efendileri" sersi içerisinde yer alıyor. Forma sertifika numarası 0005

Yukarıda bahsettiğimiz formanın bu kez koleksiyonluk değil, günlük kullanım için üretilmiş versiyonu. Malzeme kalitesi ve biçim neredeyse birebir aynı. Sarı ve kırmızı parçaların kullanımı yer değiştirmiş ve yaka da parçalı olmuş.

1920'li senelerde Galatasaray Denizcilik Şubesi sporcularının müsabaka öncesi ve sonrasında giydikleri kazakların GSSTORE tarafından yeniden üretilmiş formları. Aslında doğrudan bir forma uyarlaması olmasa da hem Denizcilik şubesinin doğası gereği bir forma giymeye çok elverişli olmaması hem de güzel bir anı ürünü olması nedeniyle koleksiyonumda yer verdim. Ürün GSSTORE'un 2012 yılı "Sonsuz" serisi içerisinde yer alıyor.

1940'lı yıllrada az da olsa giyilmiş bir forma. GSSTORE'un 2012 yılı "Sonsuz" serisi içerisinde tekrar hayat bulmuş hali. Eldeki az sayıda fotoğrafta hiç Galatasaray logolu hali gözükmüyor. Yeniden üretimde ufak da olsa bir logo koyulmuş.

Galatasaray'ın düz kırmızı ağırlıkta olarak kullandığı ilk forma. 1960'lara kadar kullanılmış. Ürün 2020 senesi "Retro" serisi içerisinde yer alıyor.

Galatasaray'ın 1961-62 sezonunda ilk kez Türkiye Ligi şampiyonu olduğu sezon tercih ettiği forma. 1960'ların ortalarına kadar kullanılmış. Ürün 2020 senesi "Retro" serisi içerisinde yer alıyor

1960'lar ile 1970'li yıllar arası uzunca bir süre kullanılmış bir forma. Logo detayı ile iki farklı versiyonu bulunuyor. Resimde Büyük Mehmet (Oğuz) nam-ı diğer Ördek Mehmet üzerinde gördüğümüz  versiyon, GSSTORE tarafından sağ göğsünde Fatih Terim imzası ile satışa çıkarılmış. Tabi ki Fatih Terim onuruna 5 numara. Yaka ve kol detayları orijinale benzese de bariz fark görülüyor. Ürün 2012 yılı "Sonsuz" serisi içerisinde yer alıyor.

Metin Oktay'ın vefatı ardından ertesi gün (14.09.1991) oynanan Gençlerbirliği maçında Galatasaray'ın tek devre giydiği forma. O sezon normalde 10 numaralı formayı giyen Kosecki 20 numara ile oynamış ve 10 numaralı bir forma üretilmemiş.

1981-1990 yılları arası Galatasaray Basketbol takımında oynamış olan Paul Dawkins anısına üretilen retro basketbol formamız. Ürün GSSTORE tarafından "Yenilmez Armada" serisi içerisinde piyasaya sürüldü. Formanın orijinal hali üreticisi Çamlıca firmasıdır. Hiç yorum yok: