2006-2007

Bu sezonun forma tasarımlarında değişik bir detay bulunuyor. Sezon öncesi kampında Arşivde bulunan örnekler giyilmiş. Formalarda alışık olduğumuz gibi Galatasaray logosu sol göğüste yer alıyor. Futbolcuların sezon öncesi imza törenlerinde de bu tasarım kullanılıyor. Sezona gelindiğinde ise Türk Bayrağı ve kulüp logosu yer değiştirmiş. Sene boyunca logonun sağ tarafta olduğu tasarım tasarımı giymişiz. Bir diğer değişik nokta ise bu sezon iki adet sarı-kırmızı formamız var. Hem parçalı hem de çubuklu kullanmışız. Genelde takımların ana renklerinin kullanıldığı bir forması olur ve bu renklerle benzerlik gösteren formaya sahip bir rakip olması durumunda kullanılacak alternatif formalar üretilir. Bu sezon ise bir istisna yapılmış. Kullandığımız formaların tamamı aynı kalıp. Kullanılan kalıp, adidas'ın 2006 dünya kupası ile görücüye çıkardığı ve Almanya ile birlikte bir çok ülkenin de giydiği formalar ile aynı. Yalnızca beyaz ve füme formalarda yakalı bir tasarım tercih edilmiş.


Forma Sırt Numara ve İsim Karakter Seti

Parçalı forma sezon boyunca 18 resmi maçta kullanılmış (8 iç saha, 10 deplasman). (1) Bu maçların hepsinde kırmızı şort ve kırmızı konçlarla birlikte tercih edilmiş. 18 maçın 14'ü 2007 senesinde. Yani sezonun ilk yarısı çok az kullanılmış. Daha çok lig sonuna doğru tercih edilmiş. Bu maçlardan Kayseri Erciyesspor ile oynanan kupa maçı dışında kalanlarının tamamının lig maçı olması ayrı bir ilginç nokta. Forma ile takımımız toplamda 8 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 mağlubiyet elde etmiş.


Forma Sırt Numara ve İsim Karakter Seti

Füme formamız sadece 3 resmi maçta kullanılmış. (1) Bu maçların tamamı ligde oynanan iç saha maçları. İlk çıktığı 1998 yılında Avrupa maçları için tasarlanan ve başka maçlarda giyilmeyen bu renk 2006 senesinde Avrupa'da hiç kullanılmamış. Maçların hepsinde füme şort ve füme konç ile kullanılan forma ile takımımız üç maçta da berabere kalarak hiç galibiyet elde edememiş.


Forma farklı kullanımları

Forma Sırt Numara ve İsim Karakter Seti

Çubuklu formanın kullanımı ise parçalı formanın tam tersi oranda olmuş. 12 resmi maç 2006 yılında iki resmi maç ise 2007 senesinde (5 iç saha 9 deplasman). (1) Bu maçların 8'i ligde, 3'ü avrupa'da geri kalanı ise Türkiye Kupası'nda oynanmış. Yine parçalı forma gibi tüm maçlarda kırmızı şort ve konç ikilisi ile tercih edilmiş. Takımımız bu forma ile 5 galibiyet, 4 beraberlik ve 5 mağlubiyet elde etmiş.


Forma farklı kullanımları

Forma Sırt Numara ve İsim Karakter Seti

Beyaz forma bu sezon tabiri caizse avrupa formamız olmuş. Tam 5 avrupa mücadelesinde tercih edilmiş. Geri kalan maçların 6'sı lig ve 2'si Türkiye Kupası'nda oynanmış (8 iç saha, 5 deplasman). (1) Takımımız bu maçlarda 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak %50'nin üzerinde bir galibiyet oranı yakalamış.


Forma Sırt Numara ve İsim Karakter Seti

O sezon 3. defa üst üste şampiyon olan PAF takımımız A takımın giydiği formaların göğsünde Cola Turka reklamı olan ve ay yıldız bulunmayan formlarını giymişler. Başta bahsettiğimiz gibi bu sene iki farklı sarı kırmızı formamız olmasına rağmen kulübün resmi dergisine verilen takım fotoğrafında beyaz forma tercih edilmiş. Arşivdeki parça alt yapı futbolcularımız tarafından maçta giyilmiş ve 3 sırt numarasına sahip. TFF web sayfasında yayınlanmış esame listelerini referans kabul edersek bu sezon 3 sırt numarasını maçlarda giyen 7 oyuncumuz bulunuyor. Semih Kaya(1), Recep Soner Cihan(2), Halil İbrahim Yüksel(2), Fatih Sercan Ekinci(2), Serkan Sözmen(1), Ferhat Öztorun(6) ve İlker Cihan(20). (2) Forma hangi oyuncumuz tarafından giyilmiş net bir bilgi yok.


2006-2007 Futbol Sezonu Resmi Maçlar Forma Dökümü

İç Saha & Deplasman Forma Tercihleri


Kaynaklar:
(1)    Galatasaray Spor Kulübü (2006-2007). Galatasaray Dergisi, Sayı 47-57
(2)    Türkiye Futbol Federasyonu. https://www.tff.org/default.aspx?pageID=322 adresinden 17.06.2021 tarihinde elde edildi.

Hiç yorum yok: