2001-2002
Galatasarayımızın tarihinde Lotto ile çalıştığı tek sezon 2001-2002 sezonu. Ben lotto formaları ilk kez Berkant'ın imza töreninde gördüğümü hatırlıyorum. Logoların değişmesi, lotto markanın gelmesi derken ilk bakışta sahte olduklarını bile düşündüm. O yıllarda kulübün kullandığı klasik logonun tescilli sahibi Galatasaray Eğitim Vakfı ve kulübün anlaşmazlığı üzerine bu yeni tip logolar kullanılmaya başlandı. Sezon öncesinde prototip sarı formaları giydikten sonra sezon boyunca parçalı, beyaz ve kırmızı olarak üç adet forma giydik. 


Sarı kırmızı parçalı formamız. Logo ve firma baskısı doğrudan kumaşa basılmış ve cidden son derece kötü. Ben sadece taraftara satılan bu modelde böyle bir uygulama var sanıyordum yalnız futbolcu versiyonlarında da durum aynı. Göğüste yer alan reklamın alt planındaki siyah fon aslında formada yer alan Telsim reklamını kapatmak için. Formayı çevirip içten bakınca eski reklam hala görülebiliyor. Bu Telsimli formalar sezon öncesi Avrupa kupaları ön elemelerinde kullanılmış. Ufak bir geçiş dönemi ardından ise sezonun geri kalanında kullanılacak olan versiyona geçilmiş
 

Esasında bu ürün bir forma değil. Takımın kamplarda veya antrenmanlarda giymesi üzerine tasarlanmış bir tişört. Bir önceki sene forma göğüs reklamı sponsoru olan Telsim ile tek taraflı olarak sponsorluk anlaşmamızı feshettik. Bu fesihten hemen bir kaç gün sonrasına denk gelen Diyarbakıspor sezon açılışı için düzenlenecek hazırlık maçı vardı. Kulübün elindeki tüm formalar Telsim göğüs reklamı basılı olduğu için reklamsız olan bu tişörtlerin arkasına futbolcu numaraları basılarak forma yerine kullanmışız. Sadece tek maçlık, durumu idare etmek amacıyla hazırlanmış bu formalardan biri de bende bulunuyor. Arşivdeki parça o gün oyuna hiç girmeyen Suat Kaya için hazırlanmış 8 numaralı forma ve kendisinin imzasını taşıyor. 


Kırmızı formamızın sezon boyunca giyilen, aria baskılı versiyonu

Sezon boyunca çokca giydiğimiz düz kırmızı formamız. Sezon öncesi avrupa kupaları ön elemelerinde henüz Telsim firmasıyla olan anlaşmamız devam ettiği için Telsim reklamıyla giymişiz. Sezon içerisindeki hiç bir maçta bu göğüs reklamı kullanılmadı. Telsim logosu bu formalarda cidden çok kaliteli flok baskı olarak yer alıyor. Arşivdeki parça Ümit Davala tarafından imzalandı.


Sezon boyunca sıkça giyeceğimiz beyaz formamız. Özellikle o seneki olaylı Roma deplasmanıyla hatırlıyorum bu formayı. Koleksiyondaki versiyonu ise olaysız Roma maçı versiyonu. Sezon öncesi hazırlık kampında karşılaştığımız rakibimiz karşısında göğüs reklam baskısı olmadan kullandık. Ben beyaz formamızın reklamsız olarak giyildiği başka bir maç bilmiyorum. Bu maç ayrıca Mario Jardel'in Galatasaray forması giydiği son maç. Arşivdeki parça siyah 10 sırt numarasıyla yer alıyor. O sezon Hagi'nin Galatasaray formasıyla futbolu bıraktığı sene. Bunun hatırına sezon içerisinde 10 numaralı forma hiç giyilmedi. Beyaz forma bundan önce Telsim göğüs reklamıyla kullanıldığı gibi sezonun ilk maçlarında Galatasaray Megastore ve geri kalanında Aria reklamları ile giyildi. 
Hiç yorum yok: